Main page  Russian version

Program of the Workshop

The workshop is devoted to all aspects of computability theory. There will be hour and half-hour plenary reports and short talks.

The workshop will be held on September 24, 25, and 26,  2001. The participants are expected to arrive on September 22 and 23. Departure day is September, 27.

A talk in the Workshop amounts to a talk in the seminar "Algebra and Logic", which means that the participants can submit the articles related to their talks for publication in the journal "Algebra and Logic".

Before the conference starts, there will be registration of the participants:
on September 23 (Sunday) from 3 pm to 7 pm in the hall of the hotel "Zolotaya Dolina", and
on September 24 (Monday) from 9 am to 12 am near the entrance to the Conference Hall of the Institute of mathematics.

The registration fee  is 100 roubles (this amount does not include the living expenses and food).
 

Preliminary program:

Monday, September 24.

Chair Yu.L. Ershov.
9.30   Opening of the Workshop.
9.30 - 10.20     Goncharov S.S. (Novosibirsk) "Invariants in computable models"
10.30 - 11.00   Congratulation to S.S. Goncharov
11.10 - 12.00   Badaev S.A. (Almaty) "Global and Local Properties of Rogers Semilattices of Arithmetical Numberings"
12.10 - 13.00   Khoussainov B. (Auckland, New Zealand) "Some problems of Goncharov in the theory of effective models"

Lunch

Chair S.S. Goncharov.
15.00 - 15.50   Ershov Yu.L. (Novosibirsk) "Nice local-global fields"
16.00 - 16.50   Arslanov M.M. (Kazan) "Completeness criterions for truth-table reducibilities and Kolmogorov complexity"
17.00 - 17.25   Morozov A.S. (Novosibirsk) "Some examples of Sigma-subsets of natural numbers"
17.30 - 17.55   Alaev P.E. (Novosibirsk) "Computable families of superatomic boolean algebras"

Tuesday, September 25.

Chair B. Khoussainov.
10.00 - 10.50   Knight J. (USA) "Sequences of n-diagrams"
11.00 - 11.50   Kassimov N.Kh. (Tashkent) "Universal definability of positive structures"
12.00 - 12.50   Sorbi A. (Siena, Italy) "Complete numberings and completions"

Lunch

Chair M.M. Arslanov
15.00 - 15.50   Remeslennikov V.N. (Omsk) "Complexity of algorithms of the combinatorial group theory"
16.00 - 16.50   Korovina M.V. (Denmark), Kudinov O.V. (Novosibirsk) "Real-valued Computability"
17.00 - 17.25   Kossovskii N.K. (Sankt-Peterburg) "Two personal computer logics"
17.30 - 17.55   Latkin I.V., Latkina L.P. (Ust-Kamenogorsk) "Category theoretical properties of numbered algebras"
18.00 - 18.25   Ashaev I.V., Mavlikasova G.Ch. (Omsk) "One version of Sigma-definability of algebraic structures"
18.30 - 18.45   Jerlov A.K. (Irkutsk) "About some property of reverse deduction in a certain class of positively constructed formulas"
18.45 - 19.00   Korolkov Yu.D. (Irkutsk) "The Computable Families of Recursive Functions"

Wednesday, September 26.

Chair I.A. Lavrov.
10.00 - 10.50   Nies A. (Chicago, USA) "Lowness properties of sets and randomness"
11.00 - 11.50   Selivanov V.L. (Novosibirsk) "Positive structures"
12.00 - 12.50   Podzorov S.Yu. (Novosibirsk) "The structure of Rogers semilattices of arithmetical numberings"

Lunch

Chair V.D. Dzgoev.
15.00 - 15.25   Solon B.Ya. (Ivanovo) "Non-total enumeration degrees"
15.30 - 15.55   Rybina T. (Manchester, England) "Verification of Infinite-State Systems"
16.00 - 16.25   Dobritsa V.P. (Almaty) "Index sets in generalized numberings"
16.30 - 16.55   Kalimullin I.Sh. (Kazan) "Weak presentations of partial orderings"
17.00 - 17.25   Kogabaev N.T. (Novosibirsk) "Constructive Boolean algebras with distinguished ideals"
17.30 - 17.55   Khisamiev A.N. (Novosibirsk) "On upper semilattices of Sigma-degrees"
18.00 - 18.15   Ganov V.A. (Barnaul) "Generalized-constructive modelling of mathematical theories"
18.15 - 18.30   Gailit E.V. (Novosibirsk) "Modelling of oscillating processes"
18.35 - 18.50   Sadovoi G.S. (Novosibirsk) "Computable automorghisms of Galois fields"
18.50 - 19.05   Prikhodovskii .. (Tomsk) "T-rings and T(R)-modules"

19.10   Closing of the Workshop



Last updated: September 23, 2001